web analytics
ilocal.co.il

פרקטים - הפשטות והיופי שברצפת פרקטבעבר פרקטים שימשו פתרון לבידוד הרצפה. כיום הם מהווים חלק בלתי נפרד מעיצוב הבית


מחקר שערכה חברת "נייק" בשיתוף יצרנית מכשירי הכושר וההליכונים "v02" הראה חד משמעית כי פעילות אירובית על משטח עץ (פרקט) עולה בהרבה על פעילות על רצפה קשה (רצפת אבן) מבחינת הפחתת הכוחות הפועלים על המפרקים ומניעת פציעות ספורט.

כמובן שלפחות לגבי רובנו השיקול הספורטיבי לא עומד בראש סדר העדיפויות בבחירת סוג הריצוף לבית, ולכן נוסיף ונציין כי הפרקט חוזר לאופנה, ודווקא לא רק במקומות הקרים בהם הוא נולד.

הפרקט נולד באיזורים הקרים של צפון אירופה כדרך מצויינת לבודד את החדר ויושביו מהאדמה הקרה בימות החורף. עובדה זו חשובה לימנו מהסיבה הפרקטיםפשוטה שבאזורנו, לפחות לגבי רוב בני האדם, המטרה העיקרית במשך רוב חודשי השנה היא דווקא להפטר מעודפי חום.

אי לזאת, פרקטים קלאסיים יכולים לפגוע ביציאת החום דרך הרצפה, בניגוד למרצפות האבן הקרירות. עם זאת, כפי שנראה מיד, סוגים שונים של פרקטים מודרניים מתגברים (לפחות באופן חלקי) על הבעיה, וכמו כן תמיד ניתן למזג את אוויר החדר.

בעיה נוספת, ואולי אף חשובה יותר כאשר מדברים על פרקטים מחירים היא הקושי שבהרכבתם.

למעשה הדרך המסורתית להרכבת פרקט דורשת עיבוד כל קשר עץ בנפרד, ציפויו בצבע ולקה, וחיתוך מושלם ומתוכנן מראש כדי לכסות את השטח במלואו. תחת הפרקט נבנים יסודות עץ, המשפרים עוד יותר את יכולות הבידוד של הרצפה ה"חמה" הזו.

כמובן שכל הטכניקה גוזלת זמן רב ודורשת שינויים מרחיקי לכת בתשתיות הרצפה, ולכן הרכבת פרקט בטכניקות מסורתיות שכאלה בבית ממוצע בן 150 מטרים מרובעים יכולה בקלות לעבור את ה-50000 שקלים.

הפתרון הפשוט והנפוץ ביותר לבעיה זו של פרקטים מחירים נקרא פרקט למינציה. פרקט למינציה הוא פרקט העשוי עץ מעובד (לעיתים נדירות חומר סינטטי לגמרי) ומותאם במיוחד להרכבה פשוטה ומהירה.

פרקט למינציה מורכב ישירות על רצפת האבן הקיימת (או על פני בסיס בטון או טיט פשוט באם מדובר בריצוף "דה נובו"- כאשר עדיין לא הונחה שכבת מרצפות). לוחות הפרקט מגיעים מוכנים, כאשר לכל לוח פין ("חלק זכר") מצד אחד וחריץ ("חלק נקבה") מצד שני.

פשטות ההרכבה נסמכת על כך שלא צריך להתאים את החלקים זה לזה בצורה מיוחדת ולבזבז עבודה רבה בעיבוד החלקים כך שיתאימו בדיוק זה לזה. פשוט מרצפים את רצפת החדר בחלקים המוכנים, כך שכל פעם מחברים קרש לזה הבא אחריו על ידי חיבור הזכר של אחד לנקבה של השני. את הקצוות יש לנסר ולהתאים במיוחד למימדי החדר הספציפי.

בכל מקרה לפני שמתחילים חשוב מאוד להשאיר מעט מקום בין הפרקט לקיר, כיוון שמימדי העץ משתנים כתלות בטמפרטורה ובלחות. כמו כן, מסיבה זו בדיוק, חשוב לזכור להניח את כל לוחות העץ בחדר המיועד לפחות 48 שעות לפני תחילת העבודה, כדי להרגיל את החומרים לתנאים האקלים הייחודיים של כל חדר.


עלויות פרקטים

מחיר החומרים בלבד של פרקט למינציה עבור כיסוי שטח של 100 מטרים רבועים (בהנחה שהשטח פשוט יחסית לריצוף ולא מצריך חיתוכים מיוחדים) מתחיל מ5000 שקלים עבור החומרים בלבד.

לבעלי ידי הזהב שביננו קיימת האפשרות להרכיב הכל לבד. מדריכים מוסרטים באינטרנט ובחנויות המתמחות מספקים הסבר שלב אחר שלב לגבי אופן התקנת הפרקט הנכון. עם זאת, מומלץ ביותר לפנות במקרה זה דווקא לאיש מקצוע.

חשוב לוודא כי מדובר בבעל מקצוע המתמחה בפרקטים ובסוף הפרקט שבחרתם, ולא "שיפוצניק כללי", שכן שגיות רבות בהנחת הפרקט ניתן לגלות זמן רב, יותר מחצי שנה, אחרי התקנתו. מחיר העבודה וההתקנה יכול גם הוא להגיע ל5000 שקלים, תלוי בקושי הריצוף וכו'.


מיתוסים של פרקטים

לבסוף חשוב להבהיר כמה נושאים ומיתוסים שנוצרו לגבי פרקטים. הראשון גורס כי התקנת פרקטים מגבירה את הסיכון לנמלים, במיוחד נמלים אוכלות עץ (טרמיטים). למעשה יש מן האמת בקביע זו, כלומר קיימות נמלים האוכלות עץ, והן אכן יכולות להוות מטרד. עם זאת, רוב זני הנמלים הללו לא מצויים כלל בארצנו או אפילו בתנאי אקלים כמו שלנו.

כמו כן, פרקטים חדישים, כמו פרקט למינציה, עוברים תהליכי ניקוי וזיקוק תעשייתי רבים (כדי לשפר את עמידות החומר, להעניק ללוח תכונות צבע ובוהק ייחודיות וכו') ההורסות כל שריד לחומר אורגני. חומרים אורגניים הם המרכיב של מזון הנמלים הללו, ולכן כאשר אין כל חומר אורגני (כפי שמובטח שהוא הדבר בפרקטי למינציה ועוד) אין כל סכנה לנמלים.

מיתוס שני גורס כי פרקט קשה יותר לשטיפה. למעשה הסוגים הישנים יותר של הפרקט, שנבנו מעץ ללא ציפוייים מיוחדים, אכן היו רגישים מאוד ללחות, ולכן שטיפה מוגזמת שלהם לא יכלה להועיל יותר מידי לבריאותם.

עם זאת, כפי שאמרנו, רוב סוגי הפרקט החדשים כמו פרקט למינציה עוברים טיפולים תעשייתיים רבים, ולכן רובם עמידים לגמרי ללחות וניתן ללא חשש לעשות להם "ספונג'ה". ליתר ביטחון מומלץ לבדוק את מפרט החברה ולהתייעץ עם המוכר או המתקין.


אסור לשכוח, יש להביא את הפרקט 48 שעות לפני העבודה, אל המקום בו הוא אמור להיות מותקן. כך הוא יתרגל לתנאי מזג האוויר במקום 07/04/2010    localy.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר ilocal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


קטגוריות פופולאריות
תוכן מומלץ
Copyright © 2024 ilocal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר מדבירים מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום הדברה
רוצים להתקין פרקט חדש בבית ?


שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!